Współczesne problemy wymagają nowoczesnych rozwiązań. Pandemia koronawirusa wymusiła zamknięcie niektórych placówek lub utrudniła kontakt ze specjalistami. Rehabilitacja online – jakie ma wady, a jakie zalety?
Od wiosny 2020 roku rzeczywistość, w której żyjemy, mocno się zmieniła. Trudno w tej chwili mówić o powrocie do normalności. Początkowo nawet korzystanie z tak niezbędnych zdrowotnie usług, jak fizjoterapia, było mocno utrudnione. Obecnie zawieszono działalność sanatoriów i ośrodków uzdrowiskowych poza przypadkami, gdzie zaprzestanie usług może grozić poważnym pogorszeniem zdrowia pacjenta. Dla wielu placówek i chorych rozwiązaniem w pandemicznych czasach jest rehabilitacja online. Pomysł kontrowersyjny, ale jak się okazuje – w niektórych przypadkach bardzo skuteczny.
Czym jest rehabilitacja online?
To zespół działań na linii rehabilitant-pacjent, które można wykonać bez konieczności bezpośredniego kontaktu. Należą do nich:
- szkolenie – indywidualna pomoc, doradztwo, instruktaże, planowanie terapii podstawowej
- ocenia i monitorowanie postępów – dzięki temu można sprawdzić skuteczność prowadzonej terapii i to, czy nie wymaga korekt
- terapia – wykorzystanie wszystkich możliwości technologicznych do przeprowadzenia pełnej terapii z pacjentem, włączając w to ćwiczenia, relaksację czy autoterapię
Rehabilitacja online – kiedy się sprawdza?
W czasie, gdy udzielanie podobnej pomocy w wariancie ponadpodstawowym jest ograniczone, rehabilitacja online pod postacią telekonsultacji czy rozmów Skype, WhatsApp niekiedy jest jedyną możliwością. Pacjent instruowany przez rehabilitanta wykonuje ćwiczenia. Jednocześnie jest to okazja do podzielenia się z osobą wykwalifikowaną zmianami w stanie zdrowia. Pozwala to na bieżącą korekcję planu rehabilitacyjnego i dopasowanie go do zmieniających się warunków chorobowych osoby korzystającej z usług.
Tego typu aktywność nie tylko pozytywnie wpływa na stan zdrowia pacjenta, ale również zapobiega schorzeniom wynikającym ze zmiany trybu życia na bardziej „zamknięty” i siedzący. To skuteczna metoda pracy nad zdrowym kręgosłupem czy wzmocnieniem ogólnym ciała.
Rehabilitacja online - ograniczenia
Rehabilitacja w wymiarze online jest czymś innym niż tradycyjna. Pacjent w zdecydowanej większości jest zmuszony do wykonywania samodzielnych ćwiczeń lub z pomocą niewykwalifikowanego bliskiego. To oznacza, że wcześniej przygotowany przez instruktora plan wymaga zmian, dostosowujących specyfikę ćwiczeń do warunków. To z kolei powoduje, że możliwe do wykonania ćwiczenia mogą być mniej efektywne niż te robione bezpośrednio z pomocą i pod okiem rehabilitanta.
Rehabilitacja online uniemożliwia również dokładniejsze diagnozy. W przypadku konsultacji z nowym, nieznanym wcześniej pacjentem, konieczne może być choćby przeprowadzenie badania palpacyjnego. Warto jest wtedy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, odbyć test i zapisać się na konsultacje w formie „fizycznej”.