Sprzęt dla osób z niepełnosprawnościami i kontuzjami, urządzenia usprawniające, wyposażenie gabinetów oraz ośrodków rehabilitacji będzie można zobaczyć podczas 26 edycji Targów Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji. Jedno z najważniejszych wydarzeń branży medycznej w Europie zgromadzi 214 wystawców. Wśród nich znajdą się instytucje wspierające oraz przedstawiciele najlepszych  ośrodków leczniczych w kraju.

- Organizowane przez nas targi adresujemy nie tylko do pacjentów z dysfunkcjami i osób poważnie chorych. Do wizyty w Hali Expo zachęcamy także tych, którzy interesują się zdrowym trybem życia, są aktywnymi seniorami albo chcą przyjrzeć się rozwiązaniom zwiększającym komfort życia. Na przykład szukają odpowiedniego obuwia, zdrowotnych łóżek czy też zabawek sensorycznych– mówi Paweł Babij, prezes spółki Interservis.

Porady dla seniorów i nie tylko

Z myślą o seniorach i osobach schorowanych (np. po udarach i zawałach) organizatorzy targów przygotują bezpłatne badania oraz porady ekspertów i fizjoterapeutów. W specjalnie zaaranżowanej strefie będzie można porozmawiać z przedstawicielami organizacji pozarządowych i placówek medycznych. Przez cały czas trwania targów dostępni będą także pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy w głównej mierze chcą informować o wyjazdach do sanatoriów i dotacjach na turnusy rehabilitacyjne.

Biegaj z Jagodą – cykl warsztatów

Targom towarzyszyć będzie kilkadziesiąt spotkań, warsztatów i szkoleń. Mowa będzie między innymi o zdrowym bieganiu, prawidłowym oddychaniu podczas wysiłku oraz unikaniu kontuzji. Swoją wiedzą w tym zakresie podzieli się znany trener i zawodnik Maciej Jagusiak, który na co dzień współpracuje z fizjoterapeutami. Amatorzy zdrowego trybu życia będą mogli również wziąć udział w otwartej lekcji tai chi oraz poznać wicemistrzynię świata w fitnessie.

Autyzm od diagnozy do dorosłości

W sobotę (22 września) - przy okazji targów - odbędzie się spotkanie rodziców dzieci autystycznych, pedagogów oraz lekarzy zajmujących się terapią. W programie konferencji znalazły takie tematy jak: diagnoza i terapia ASD, wsparcie państwa oferowane w ramach „NFZ”, komunikacja alternatywna, umiejętności kluczowe w uczeniu się od innych oraz trudności w życiu dorosłym.

Roboty i wirtualna rzeczywistość

Podczas targów swoją ofertę zaprezentują wiodący producenci i dystrybutorzy innowacyjnego sprzętu. Wśród tegorocznych nowości znajdą się między innymi:

- roboty wspierające neurehabilitację ruchową
- urządzenia wykorzystujące rzeczywistość wirtualną do treningu mózgu
- kombinezon rehabilitacyjny dla dzieci
- cyber oczy
- aplikacja mobilna pozwalająca na zdalne diagnozowanie i fizjoterapię
- automatyczne suwnice ułatwiające osobie chorej samodzielne poruszanie się
- miejski pojazd elektryczny wspierający mobilność niepełnosprawnych
- klocki sensoryczne
- ortezy zintegrowane z butami

 

Targi Rehabilitacja 2017, Targi medycyny fizykalnej i rehabilitacji, targi łodź
Targi Rehabilitacja 2017, Targi medycyny fizykalnej i rehabilitacji, targi łodź

Kongres Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji

Targom towarzyszyć będzie kongres składający się z pięciu  – jednodniowych - sesji tematycznych oraz kilkunastu warsztatów i szkoleń. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się kwestie dotyczące rehabilitacji onkologicznej, diagnostyki w zespole słabości, autyzmu oraz inżynierii biomedycznej. Bogaty program kongresu współtworzyli najlepsi w kraju praktycy oraz naukowcy z renomowanych ośrodków, którzy we wrześniu przyjadą do Łodzi i poprowadzą zajęcia.

– Do udziału w kongresie zapraszamy zarówno doświadczonych lekarzy specjalistów jak i młodych adeptów medycyny i fizjoterapii. Każdy uczestnik możne dowolnie modyfikować i ograniczać swój udział. Na przykład tylko do jednej sesji, wybrać jeden dzień albo konkretne warsztaty– mówi Paweł Babij ze spółki Interservis.